Něco málo z historie minipivovarů v ČR

Pivovary - Něco málo z historie minipivovarů v ČR

Na území České republiky má výroba piva velmi dlouhou tradici. První písemná zmínka o pivu je již v zakládací listině Vyšehradské kapituly z 11. století. Dnes můžeme říci, že nejstaršími minipivovary byly vlastně tzv. právovárečné domy, které měly uděleny výsadu vaření piva - právo várečné. Jen na území Prahy vzniklo a postupně zaniklo od 15. století něco kolem 200 pivovarů.

Ještě ve 2. polovině 19. století bylo v Praze asi 40 pivovarů, na začátku 20. století jejich počet klesl na 16 a po vzniku Československa na 9. Po 2. světové válce jsou v Praze pouze 2 malé pivovary - U Fleků a U svatého Tomáše. Pivovar U svatého Tomáše v roce 1951 zaniká.

V průběhu vývoje pivovarů docházelo ke zvětšování výrobních kapacit, koncentraci výroby, a tím i k postupnému zániku především menších pivovarů, neschopných konkurence kvalitou či cenou svého výrobku. Malé pivovary s nízkým výstavem postupně zanikaly a v rámci celého Československa přežil jen pivovar U Fleků (zal. r. 1499). Pro bližší představu: V r. 1918 bylo na území Čech a Moravy 500 pivovarů, v r. 1930 bylo na území tehdejšího Československa 446 pivovarů s celkovým ročním výstavem 11.400.000 hl piva, v r. 1950 to již bylo jen 198 pivovarů s ročním výstavem 9.250.000 hl piva. Do r. 1990 klesl počet pivovarů na 71 a v r. 1999 bylo na území České republiky v provozu 58 pivovarů a 23 minipivovarů s ročním výstavem cca 18.150.000 hl.

Nejprve je třeba vymezit pojem minipivovaru. Minipivovarem rozumíme podnik s ročním výstavem nejčastěji 500-3000 hl, ale můžeme sem zahrnout i pivovary jejichž roční výstav nepřesáhne 10.000 hl. Minipivovar může být postaven samostatně a své pivo prodávat, nebo - což bývá častěji - je spojen s restaurací, a proto mluvíme o restauračním minipivovaru. Pivo vyrobené v tuzemských restauračních minipivovarech je převážně spotřebováváno přímo v restauraci, omezený je prodej v KEG sudech a lahvích. Jak dále charakterizovat tyto podniky? Příjemné prostředí pivovarských restaurací s možností být přímo při výrobě, vnímat atmosféru vaření piva, dále charakteristické senzorické vlastnosti čepovaného piva, jeho přírodní čistota, výroba několika druhů piv včetně specialit, vysoká úroveň pivního skla, vynikající kuchyně s krajovými a národními specialitami. To vše jsou přednosti lákající k posezení v restauraci s pivovarem. Z výrobního pohledu jsou výhodami nízké nároky na obsluhu pivovárku (1-2 osoby), minimální starosti a náklady se stáčením, skladováním, rozvozem i odběrateli.

Ve světě se minipivovary budují již více než 18 let a jejich počet neustále roste. Rychlý rozvoj je především v zemích s vyšší cenou piva (např. USA či Japonsko) a postupně se minipivovary objevují i v "nepivovarských" zemích - Itálii, Francii, stejně jako v exotických zemích - v Thajsku, Vietnamu, Mongolsku, na Thaiwanu. Stejnou dobu dochází k rozvoji malých převážně restauračních pivovarů v západní Evropě a USA. Například v letech 1980-1990 vzniklo v SRN přes 100 restauračních pivovarů a koncem r. 1999 jich bylo v provozu cca 200. I v dalších evropských zemích se minipivovary rozšiřují. Ve Velké Británii dosáhl v r. 1999 jejich počet 180 a dále narůstá. Rychlý rozvoj zaznamenávají minipivovary v Japonsku - po změně zákona o minimální velikosti pivovaru na 600 hl piva ročně v r. 1994 vzniklo do r. 1999 cca 250 minipivovarů. Počet restauračních minipivovarů v USA je cca 700. Velmi zajímavou zemí z hlediska malých pivovarů je Belgie, kde se vyrábí celá řada pivních specialit.

Od r. 1991 do r. 1999 vzniklo u nás 31 minipivovarů, z nichž některé už v současnosti nevyrábí ( Hradec Králové, Brno-Královo Pole, Tábor, Nový Jičín, Rožnov pod Radhoštěm, Jedovnice, Slušovice). Celkem se tedy k r. 1999 vařilo pivo v 23 minipivovarech.

Jaké jsou důvody výstavby nových restauračních minipivovarů v ČR? Na první pohled není situace pro restaurační minipivovary příznivá. Trh s pivem je přesycen, ostrá konkurence pivovarů udržuje cenu piva na velmi nízké úrovni, i když výrobní náklady stoupají. I přes daňové úlevy malým nezávislým pivovarům se nezastaví proces vytváření velkých pivovarských společností a prodej pivovarů zahraničním investorům. Tyto faktory způsobují zánik některých menších pivovarů. Proces koncentrace a paradoxně i modernizace pivovarů je jedním z faktorů, který působí pozitivně z hlediska rozvoje restauračních minipivovarů. Právě díky restauračním minipivovarům se daří zachovat tradiční prvky pivovarské výroby, které se v moderních provozech pozvolna vytrácejí. Modernizací, tlakem na prodlužování trvanlivosti a snižování nákladů dochází k chuťovému přibližování piv z velkých pivovarů a k prohlubování chuťového rozdílu mezi pivem z minipivovaru a pivem z velkého pivovaru. Po překonání počáteční nedůvěry k pivu z minipivovaru (zpravidla se jedná o pivo nefiltrované zakalené) většinou zákazníci piva chválí. Tato piva obsahují kvasinky, které zaokrouhlují chuť a dávají pivu osobitý charakter, další předností je menší nasycení těchto piv, což má pozitivní vliv na pitelnost piva.

S pitelností piva souvisí i jeho správná teplota při čepování. Správná teplota by se měla pohybovat u čepovaného piva v rozmezí 7 - 10 °C, v zimě může být pivo v rámci tohoto intervalu teplejší, v létě naopak studenější. Další výhodou minipivovaru je možnost produkce piv speciálních, někdy až extravagantních. Příkladem mohou být piva z minipivovaru Pivovarský dům v Praze, kde je možné ochutnat i pivo kávové, banánové nebo pivní sekt.

Základním předpokladem úspěšnosti minipivovaru je kvalitní sládek, který musí ovládat nejen praktické dovednosti při klasické výrobě piva, ale musí mít schopnost rozpoznat a řešit vzniklé problémy. Mimo to by měl být také trochu showman, aby dovedl návštěvníky k výrobě piva přitáhnout a probudit v nich zájem.

S tím jak postupně restaurační pivovary vznikaly tak dochází i k obohacování sbírek s pivovarskými suvenýry. Do sbírek se tak dostávají nové pivní etiket, pivní tácky, pivovarské sklenice, samolepky a další pivovarské suvenýry.

Některé nově vzniklé minipivovary již oslavují svá výročí od jejich založení. Mezi tyto restaurační minipivovary patří i Pivovarský dvůr Chýně, který v letošním roce slaví 10 let od uvedení do provozu. Nachází se nedaleko Prahy ne spojce mezi trasami Plzeň a Karlovy Vary ve vesnici Chýně, do jejíhož prostředí svým stylem zapadá. Zařízení bylo vybudováno v bývalých hospodářských budovách místního zemědělského družstva. Interiér restaurace i program pro hosty se nese v duchu staročeských tradic. Varna včetně vířivé kádě je umístěna v sále, takže hosté restaurace mají možnost sledovat práci sládka. Minipivovar má roční kapacitu 1.600 hl piva. Vyrábí následující piva: světlé výčepní pivo (10%), DVORNÍ LEŽÁK, polotmavý ležák (12%), PORTER, tmavé speciální pivo (14%). Pivovar u příležitosti 10. výročí vydal speciální samolepící etikety viz. příloha.

Využito informací získaných z publikace "Restaurační minipivovary v České republice", vydal v r. 1999 Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a.s. Praha.

Petr Nahodil

[ 24. 05. 2005 | Doporučit | Vytisknout | 4442 přečtení ]
Pivní aktuality ve zkratce
10.10.Anketa o nejhezčí pivní suvenýry roku 2023
Hlasujte i Vy v anketě O nejhezčí pivní etiketu, pivní tácek, pivní korunku pivovarů a minipivovarů za rok 2023, kterou pořádá Parkán klub Tábor.

> Anketní lístek <


1.10.Sběratelské setkání KSK v Praze
Zveme na setkání sběratelů pivních suvenýrů pořádané Klubem sběratelů kuriozit, které se bude konat 14. října 2023 v Kulturním domě Barikádníků, Saratovská 20, Praha 10.

Rezervace stolů:
Petr Nahodil
tel.: 603 712 269
email: p.nahodil@centrum.cz
Naše a světové pivovary od A do Z
Kartičkové kalendáříky - pivovary od A do Z

Série kalendáříků s pivními etiketami nejen našich pivovarů.

Více informací

Miniatlas světa pivních etiket na kk
Miniatlas světa pivních etiket

Unikátní projekt mapující svět pivních etiket.

Více informací

60. výročí osvobození ČSR
Logo projektu.

Série s vojenskou technikou
z období 2. světové války

Cena série: 180,- Kč
60 kalendáříků

Více informací o sérii

Časopis Svět piva

Svět piva

Časopis Svět piva vydává
České sdružení klubů historie pivovarnictví
pro sběratele pivovarských suvenýrů.

Více o časopise Svět piva

Inzeráty
Informace