www.pivnisberatelstvi.cz
Články a reportáže / Prahu navštívil známý moskevský sběratel PE

Prahu navštívil známý moskevský sběratel PE

Články a reportáže 03. 02. 2009 - Články a reportáže

V rámci své dovolené na Slovensku a v Čechách navštívil Prahu v říjnu 2008 moskevský sběratel pivních etiket Michail Matveev se svou ženou Larisou. Jejich průvodcem po Slovensku i v Čechách byl můj dobrý přítel, velký sběratel pivních etiket a pivních suvenýrů, předseda Porter klubu v Martině Ing. Ján Pokrievka. Stačilo si jen vyměnit několik e-mailů a bylo dohodnuto, že po jejich příjezdu do Prahy se k nim připojím a během jejich návštěvy Prahy jim budu dělat průvodce. A tak se i stalo.

Sešli jsme se na Karlově náměstí, kde nedaleko měli v Myslíkově ulici zajištěno ubytování. Počasí nám sice nepřálo, neboť pršelo jako z konve. Přesto jsme se vydali na procházku deštivým městem.

Trasa byla vymyšlená tak, abychom nevynechali pražské památky, ale zároveň aby po trase byly i objekty našeho zájmu. To znamená pražské minipivovary. Než jsme dorazili k prvnímu cíli naší procházky, tak jsem hostům stačil ukázat tančící dům na nábřeží, galerii Mánes, Národní divadlo, Novou scénu, Akademii věd, rotundu U svatého kříže a malebné uličky Starého města.

Když už jsme byli u naší první zastávky v Betlémské ulici č. 5, kde sídlí poměrně nedávno otevřený (2008) Minipivovar U Valšů. Od příjemného a ochotného personálu jsem se dověděli, že minipivovar už uvařil první várku piva, která je ovšem již vyprodaná a že v současné době se vaří další. Ochotně však mému příteli Ing. Pokrievkovi nabídli dva druhy lahvového piva s pěknými etiketami „Pražský most Dark“ a „Pražský most Light“, které však byly vyrobené a stočené v pivovaru Malý Rohovec. Ještě si koupil značkovou pivní sklenici a tácky. Všichni jsme odcházeli spokojení, hosté si ještě udělali pár fotografií a již jsme v dešti pokračovali k našemu dalšímu cíli.

Hostům jsem ukázal Náprstkovo muzeum, kde mimochodem býval kdysi také jeden z pražských pivovarů. Poté jsme míjeli Betlémskou kapli, kde kázal Mistr Jan Hus. A již jsme stanuli před druhým naším cílem. Minipivovar U Medvídků se nachází v ulici Na Perštýně 7. Zde jsme si naplánovali kratičkou zastávku. Ochotný číšník nám hned nabízel zdejší specialitu v podobě nejsilnějšího piva vyráběného v ČR pod názvem „X-BEER 30“. Dali jsme přednost slabší variantě v podobě polotmavého speciálu „X-BEER“.

Ing. Ján Pokrievka, Michail Matveev a Petr Nahodil - Minipivovar U Medvídků

Pivo nám chutnalo a při krátkém posezení došlo i na malou výměnu pivních etiket. Kdy jsem vzácnému hostu věnoval menší množství našich etiket jako pozornost. A nezapomněl jsem ani na jeho ženu Larisu, které jsem věnoval stolní kalendář na r. 2009 s pražskými motivy. Od mého přítele Ing. Pokrievky jsem se dozvěděl, že Michail Matveev je známý moskevský sběratel pivních etiket. Je pozoruhodný tím, že sbírá pouze české a slovenské pivní etikety, kterých má ve své sbírce více jak 22.000 ks. Dle hodnocení jeho sbírky Ing. Pokrievkou je jeho sbírka srovnatelná s předními českými a slovenskými sběrateli. Po necelé hodince posezení jsme se vydali k dalšímu cíli našeho pivního putování.

Tímto cílem byla Pivní galerie manželů Vaňkových v pražských Holešovicích v ulici U Průhonu 9. Jedná se o rodinný podnik, v Praze ojedinělý, kde zákazník najde kromě nabídky piv malých a středně velkých českých a moravských pivovarů i příjemné posezení. Zde mohou návštěvníci vždy ochutnat dva druhy točených piv, které se pravidelně mění. V regálech však najdete i mnoho piv zahraničních pivovarů, kde samozřejmě nechybějí různé speciály.

Petr Nahodil, Ing. Ján Pokrievka a Michail Matveev - Pivní galerie

Byl jsem příjemně překvapen s jakou vřelostí jsme byli přijati. Snad i proto, že Ing. Pokrievka svou návštěvu dopředu avizoval a s p. Vaňkem jsou přátelé. Při našem krátkém posezení ve stylově zařízeném výčepu jsme ochutnali dva druhy točených piv a pohovořili s majiteli. Hosté si udělali pár fotografií na památku do svého archivu a nakoupili pár pivních suvenýrů do svých sbírek. Byl čas se rozloučit a vydat se k dalšímu toho dne již poslednímu cíli našeho putování.

Tímto cílem byl Pivovarský klub nacházející se v Křížíkově ulici č. 17 v Praze 8 Karlíně. Při vstupu do tohoto klubu jsme byli překvapeni, neboť zde bylo úplně plno a k sezení nebylo místo. Jinak Pivovarský klub patří pod Minipivovar Pivovarský dům, kde se pivo vaří a do klubu se v sudech dodává. V nabídce však kromě točených piv vařených v Pivovarském domě zde najdeme nabídku více jak 100 různých našich a světových lahvových piv. Po chvilce čekání se uvolnilo pár míst a tak jsme si mohli sednout. Hosté si k večeři dali místní specialitu pečené koleno a k tomu samozřejmě pivo ze zdejší nabídky.

Po domluvě jsme se rozloučili a s tím, že se ráno sejdeme na Václavském náměstí a dokončíme prohlídku Prahy.

Na druhý den ráno jsme se dle dohody setkali na Václavském náměstí. Po jeho prohlídce jsme zamířili k Prašné bráně a dále na Královskou cestu. Předtím jsem však hostům ukázal pár památek jako např. Petschkův palác, kde v době Protektorátu sídlilo nechvalně známé Gestapo. Dále jsem jim ukázal židovskou synagogu, Jindřišskou věž, Obecní dům, Prašnou bránu odkud jsme prošli Celetnou ulicí na Staroměstské náměstí. Po shlédnutí orloje a dalších památek jsme se vydali na Karlův most.

Zde jsme byli já i Ing. Pokrievka velmi překvapeni, když nám Michail Metveev, sdělil, že by rád navštívil „Beer shop“, který má být někde za Karlovým mostem. A skutečně hned v první ulici doleva z Mostecké ulice je Lázeňská a zde v č. 15 je obchod s pivem. Jsem Pražák a vůbec jsem o tomto obchůdku nevěděl. Po jeho prohlídce a nákupu pivních suvenýrů do sbírek jsme pokračovali v další prohlídce pamětihodností Malé Strany.

Ing. Ján Pokrievka - Beer Shop, Lázeňská 15

Zde jsem se cítil jako ryba ve vodě, neboť jsem rodilý Malostraňák. Bohužel nás už trochu tlačil čas a tak jsem od podrobnější exkurze po Malé straně musel upustit. Prošli jsme tedy Malostranské náměstí, ukázal jsem jim nejznámější barokní kostel u sv. Mikuláše, budovu bývalého minipivovaru U sv. Tomáše v Letenské ulici a pak jsme se vydali na nové Zámecké schody k Pražskému hradu. Na schodech jsme míjeli dům, kde žil slavný malíř Jan Zrzavý. Po příchodu na Hradčanské náměstí se hostům otevřel pohled na Prahu. Pak následovala rychlá prohlídka hradu opět pár fotografií na památku a již jsme pokračovali okolo Arcibiskupského paláce, Lorety a Černínského paláce na Pohořelec. Zde jsme naše putování po Praze zakončili v areálu Strahovského kláštera, kde jsme měli náš poslední pivní cíl.

Klášterní pivovar Strahov, kde jsme si po náročné pěší procházce napříč Prahou rádi na chvilku sedli. Já i Michail jsme ochutnali dva druhy zdejších speciálů. Pivo nám velmi chutnalo. Trochu mi bylo líto Ing. Pokrievky, který si pivo již musel odpustit, neboť odpoledne jej čekalo řízení auta. Po krátkém posezení jsme ještě nakoupili pivní etikety, tácky a pohlednice do našich sbírek. Při nákupu mi sice bylo trochu stydno, neboť vše bylo hodně předražené. Jedna samolepka 30,- Kč, tácek 10,- Kč/ks což považuji za dost drahé v porovnání s pořizovacími náklady.

Po odchodu z pivovaru jsem své hosty doprovodil na zastávku tramvaje, kterou se vrátili do místa svého ubytování. Ještě odpoledne zamířili na Kladno, kde je čekal předseda kladenského klubu a v sobotu navštívily burzu na Kladně. Po burze ještě návštěva Minipivovaru Chýně, pak Karlštejn a návrat na Slovensko.

Na závěr bych chtěl jen dodat, že tato návštěva je jasným důkazem toho, že sběratelství často přerůstá v přátelství a to nejen mezi lidmi, ale i mezi národy. A o tom to je!

Fotografie z putování po České republice Ing. Pokrievky i jeho přátel a mnoho dalších zajímavostí souvisejících s aktivitami Ing. Pokrievky můžete najít na www.beerhobby.szm.sk.


| Doporučit | Vytisknout | 2443 přečtení |
Pivní aktuality ve zkratce
26.09.2021: Sběratelské setkání KSK v Praze 16.10.2021

Zveme na setkání sběratelů pivních suvenýrů pořádané Klubem sběratelů kuriozit, které se bude konat 16. října 2021 v Kulturním domě Barikádníků, Saratovská 20, Praha 10.

Stoly je možné rezervovat u p. Petra Nahodila, a to buď telefonicky na tel.: 603 712 269 nebo na emailu: p.nahodil@centrum.cz.

Od roku 2020 jsme nuceni v souvislosti s další změnou místa konání setkání přistoupit k úpravě ceny pronájmu stolu. Od nového roku bude cena 100 Kč. Děkujeme za pochopení.

Na setkání platí zakoupené stoly z neuskutečněného setkání 18.4.2020!

Novinka - Naše a světové pivovary od A do Z
Kartičkové kalendáříky - pivovary od A do Z

Série kalendáříků s pivními etiketami nejen našich pivovarů.

Více informací

Miniatlas světa pivních etiket na kk
Miniatlas světa pivních etiket

Unikátní projekt mapující svět pivních etiket.

Více informací

60. výročí osvobození Československa
Logo projektu.

Série s vojenskou technikou
z období 2. světové války

Cena série: 180,- Kč | 60 kalendáříků
Více informací o sérii

Časopis Svět piva
Svět piva
Časopis Svět piva vydává Sdružení pro sběratele pivovarských suvenýrů.

Více o časopise Svět piva

Online burza
Informace

Copyright © 2002-2021 Petr NAHODIL - kopírování jakékoliv části je možné jen se svolením autora! Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Powered by phpRS. Webdesign by PENAweb. Optimalizace PageRank.cz | Svět kalendářů