www.pivnisberatelstvi.cz
Pivní aktuality / Pivní aktuality

Pivní aktuality

Pivní aktuality 24. 05. 2005 - Pivní aktuality
Ve svém příspěvku bych rád upozornil sběratele pivovarských suvenýrů a milovníky historie pivovarnictví na dvě publikace, které se objevily koncem loňského roku na našem knižním trhu. Především se jedná o velmi zdařilou publikaci Pražské pivovárky a pivovary od Milana Poláka, kterou vydalo nakladatelství Libri, s.r.o. ve spolupráci s nakladatelstvím MILPO MEDIA, s.r.o.. Po úvodním slovu autora se čtenáři seznámí s historií pražského pivovarnictví, kde se doví mnoho zajímavých informací. Další velice poučnou kapitolou je část věnovaná pivovarským mírám a váhám. Největší část publikace je samozřejmě věnována jednotlivým pivovárkům a pivovarům na území Velké Prahy. V publikaci nechybí ani slovníček pivovarských výrazů, který určitě obohatí znalosti nejednoho milovníka pěnivého moku. V publikaci vedle textu najdeme velké množství fotografií pivovárků a pivovarů, dobových pohlednic, starých pivních etiket, ilustrací a dalšího obrazového materiálu. Na úplném konci publikace najdeme upoutávku na šestidílnou Encyklopedii pivovarů Čech, Moravy a Slezska. Jejím autorem je Pavel Jákl výtvarník, redaktor Pivního kurýra a odborník na pivovarskou historii. Jednotlivé díly, členěné podle regionů, zachytí jak staré už zaniklé pivovary, tak i moderní. První díl Střední Čechy má vyjít již v letošním roce. Publikace by měla být velkého formátu, asi 350 stran, přes 300 obr., barevná příloha a její cena by se měla pohybovat kolem 790,- Kč. Milovníci pivovarské historie se mají na co těšit.

Druhou knihou na kterou Vás chci upozornit je Velká encyklopedie piva jejímž autorem je Berry Verhoef. Publikaci z anglického překladu vydalo nakladatelství Rebo Productions CZ, spol. s r.o.. Kniha je velkého formátu s mnoha velmi kvalitními barevnými fotografiemi seznamujícími čtenáře s jednotlivými druhy piv, mnoha pivovary a vším co s pivem souvisí. Úvodní kapitola nese název Příběh piva a čtenář se v ní dozví mnoho informací o typech piv, o surovinách na výrobu piva, o varném procesu, o mírách a váhách, o pivovarech jako takových a o domácí výrobě piva. Zbytek publikace, jak už sám název napovídá, je věnován jednotlivým pivům. Vše je rozčleněno podle kontinentů a jednotlivých států. Nejhojněji jsou zde představována piva evropská.

Kromě uvedených knih dostupných na našem knižním trhu bych zde rád upozornil zejména sběratele starých pivních etiket, že Slovenská asociace historie pivovarnictví (SAHP) vydala koncem roku 2003 Katalog slovenských pivních etiket do r. 1948. Autorem katalogu je Ing. Ján Pokrievka předseda Porter klubu v Martině a prezident SAHP. Katalog je velmi přehledně zpracován, jednotlivé pivovary jsou řazeny abecedně. U každého pivovaru je uvedena jeho stručná historie doplněná většinou i fotografií. Etikety jsou katalogizovány číselně u každého pivovaru zvlášť a vyobrazeny v černobílém tisku. Katalog obsahuje celkem 428 známých slovenských pivních etiket do r. 1948. Jedná se o další velmi prospěšnou pomůcku pro sběratele pivních etiket , která jim dává ucelený přehled o slovenských etiketách do r. 1948 a tím pomáhá při jejich zařazování ve sbírkách. Někteří sběratelé pivovarských suvenýrů, členové KSK, odebírají časopis Svět piva nebo zpravodaj z Jirkova Rytíř, kde SAHP přes kontaktní adresu v ČR nabízí své publikace českým sběratelům. V současné době jednáme se SAHP o zajištění vzájemné spolupráce a o možnosti nabídnout tuto službu i členům KSK.


| Doporučit | Vytisknout | 1845 přečtení |
Pivní aktuality ve zkratce
26.09.2021: Sběratelské setkání KSK v Praze 16.10.2021

Zveme na setkání sběratelů pivních suvenýrů pořádané Klubem sběratelů kuriozit, které se bude konat 16. října 2021 v Kulturním domě Barikádníků, Saratovská 20, Praha 10.

Stoly je možné rezervovat u p. Petra Nahodila, a to buď telefonicky na tel.: 603 712 269 nebo na emailu: p.nahodil@centrum.cz.

Od roku 2020 jsme nuceni v souvislosti s další změnou místa konání setkání přistoupit k úpravě ceny pronájmu stolu. Od nového roku bude cena 100 Kč. Děkujeme za pochopení.

Na setkání platí zakoupené stoly z neuskutečněného setkání 18.4.2020!

Novinka - Naše a světové pivovary od A do Z
Kartičkové kalendáříky - pivovary od A do Z

Série kalendáříků s pivními etiketami nejen našich pivovarů.

Více informací

Miniatlas světa pivních etiket na kk
Miniatlas světa pivních etiket

Unikátní projekt mapující svět pivních etiket.

Více informací

60. výročí osvobození Československa
Logo projektu.

Série s vojenskou technikou
z období 2. světové války

Cena série: 180,- Kč | 60 kalendáříků
Více informací o sérii

Časopis Svět piva
Svět piva
Časopis Svět piva vydává Sdružení pro sběratele pivovarských suvenýrů.

Více o časopise Svět piva

Online burza
Informace

Copyright © 2002-2021 Petr NAHODIL - kopírování jakékoliv části je možné jen se svolením autora! Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Powered by phpRS. Webdesign by PENAweb. Optimalizace PageRank.cz | Svět kalendářů