Pivovar Platan Protivín

Pivovary - Pivovar Platan Protivín

Necelých 40 km severozápadně od Českých Budějovic se rozkládá malé jihočeské město Protivín a v něm se nachází pivovar. Jedinečnou kulisu pivovaru a jeho historickým budovám vytváří 14 ha areál parku, který celý objekt obklopuje. Z minulosti známe, že největším pivovarským závodem Prácheňska je Schwarzenberský pivovar v Protivíně, nyní v majetku země České. Schwarzenberský archiv v Třeboni má záznamy z dávné i slavné minulosti protivínského pivovaru. Přesný rok založení nelze pro nedostatek písemných zpráv udati. Jen toliko jisto, že existoval již v první půli XVI. století.

Léta 1540 dne 29. listopadu věnoval Jan z Perštejna Ondřejovi Ungnadovi ze Suneku a jeho manželce Bohunce statek protivínský se vším příslušenstvím i s krčmami od panství Hlubockého k pivovaru protivínskému obrácenými. Léta 1551 postoupil Ondřej Ungnad své druhé manželce Anně zboží protivínské s tvrzí, pivovarem, podlužím a městečkem Protivínem, načež roku 1554 oba manželé při prodeji panství hlubockému Vilému z Rožmberka vymínili se několik krčem na Hlubocku, aby v nich nadále bylo odebíráno pivo výhradně z panství pivovaru v Protivíně. Roku 1562 se činí opět zmínka o pivovaru při tvrzi protivínské a o panské chmelnici u Protivína.

Roku 1711 přešel pivovar na knížecí rod Schwarzenberský. Poté roku 1892 byl proměněn někdejší protivínský cukrovar v rozsáhlou sladovnu, která hned v prvních letech svého provozu vyráběla přes 250 000 q sladu ročně.

Byla zde prvně vyzkoušena metoda výroby podle Nathana s využitím oxidu uhličitého z hlavního kvašení. Pivovar se tak snažil být mezi nejlepšími pivovary nejen co se týče kvality vyráběných piv, ale i co se týče technického pokroku. Roku 1896 bylo vyrobeno 125 000 hl piva, roku 1899 140 000 hl. Roku 1902 147 745 hl piva. To snad bylo nejslavnější období v dějinách protivínského pivovaru, jehož pivo bylo exportováno nejen v celém Rakousku - Uhersku, ale i do Ameriky. Měl své vlastní sklady v Praze, Plzni, Vídni, Terstu, Záhřebu, Berlíně, New Yorku a i jinde. Během první světové války došlo ke ztrátě zahraničních trhů.

Po 2. světové válce přechází pivovar znárodněním do vlastnictví státu. Po většinu pobytu v náručí státu byl pivovar začleněn do n.p. Jihočeské pivovary se sídlem v Českých Budějovicích. Jen krátce v 50. letech byl základním závodem podniku Pošumavské pivovary.

V červnu 2000 a.s. Jihočeské pivovary prodaly závod Protivín městu Protivín, které se stalo 100% vlastníkem pivovaru. Tím, že město pivovar odkoupilo, se dá říci, že jej zachránilo, jelikož záměrem Jihočeských pivovarů bylo provoz pivovaru utlumit a postupně jej zavřít. Za což patří městu Protivín dík.

Z důvodu nedostatku finančních prostředků ke koupi celého pivovaru se město Protivín posléze rozhodlo pivovar prodat. V listopadu 2000 město prodalo pivovar libereckým podnikatelům, kteří jej provozují do dnešní doby. Jejich snahou je zachovat tradiční technologii vaření piva a pivovar dále rozvíjet.

Název Platan se poprvé použil v roce 1973 pro 11% světlý ležák. Inspirací k tomu byla pro tehdejší vedení pivovaru překrásná trojřadá platanová alej v našich podnebních podmínkách ojedinělá, lemující příjezdovou komunikaci do pivovaru. Protože se pod tímto názvem stal pivovar známým a zákazníci kladli rovnítko mezi Platan a Pivovar Protivín, bylo rozhodnuto o tom, že název Platan bude nejen logem pivovaru, ale i názvem všech zde vyráběných piv.

www.pivo-platan.cz

[ 03. 11. 2008 | Doporučit | Vytisknout | 1290 přečtení ]
Pivní aktuality ve zkratce
10.10.Anketa o nejhezčí pivní suvenýry roku 2023
Hlasujte i Vy v anketě O nejhezčí pivní etiketu, pivní tácek, pivní korunku pivovarů a minipivovarů za rok 2023, kterou pořádá Parkán klub Tábor.

> Anketní lístek <


1.10.Sběratelské setkání KSK v Praze
Zveme na setkání sběratelů pivních suvenýrů pořádané Klubem sběratelů kuriozit, které se bude konat 14. října 2023 v Kulturním domě Barikádníků, Saratovská 20, Praha 10.

Rezervace stolů:
Petr Nahodil
tel.: 603 712 269
email: p.nahodil@centrum.cz
Naše a světové pivovary od A do Z
Kartičkové kalendáříky - pivovary od A do Z

Série kalendáříků s pivními etiketami nejen našich pivovarů.

Více informací

Miniatlas světa pivních etiket na kk
Miniatlas světa pivních etiket

Unikátní projekt mapující svět pivních etiket.

Více informací

60. výročí osvobození ČSR
Logo projektu.

Série s vojenskou technikou
z období 2. světové války

Cena série: 180,- Kč
60 kalendáříků

Více informací o sérii

Časopis Svět piva

Svět piva

Časopis Svět piva vydává
České sdružení klubů historie pivovarnictví
pro sběratele pivovarských suvenýrů.

Více o časopise Svět piva

Inzeráty
Informace