100 let Bohumila Hrabala

Články a reportáže - 100 let Bohumila Hrabala

Dne 28.3.2014 uplynulo 100 let, kdy se v Židenicích, v Balbínově ulici č. 47 Marii Kiliánové narodil syn Bohumil. Jeho otec, důstojník c. a k. rakouské armády Bohumil Bleha, nebyl v rodném listě uveden. Dne 7. února 1916 v Polné uzavírá sňatek účetní pivovaru v Polné František Hrabal s Marií Kiliánovou, pomocnou účetní v pivovaru Polná. Téhož roku, dne 26. prosince, František Hrabal dává písemným prohlášením Bohumilovi své příjmení.

Dne 25.9.1917 se manželům Hrabalovým narodil syn Břetislav (Slávek). V roce 1919 se Hrabalovi stěhují do Nymburka, kde František dělá účetního v pivovaru. Po ukončení obecné školy nastupuje v září 1925 do primy gymnázia v Brně. Zde v červnu 1926 končí školní rok se šesti nedostatečnými na vysvědčení a propadl. Poté přechází v září 1926 na nymburskou reálku, kde v červnu 1930 v kvartě opět propadl. Maturitní zkoušku skládá v červnu 1934. O rok později je zapsán jako řádný posluchač Právnické fakulty UK v Praze. Dne 1.12.1939 po uzavření vysokých škol nastupuje jako pomocná síla u notáře Možuty v Nymburce. O rok později pracuje jako skladník. V roce 1942 nastupuje jako pomocný dělník na železniční stanici Kostomlaty u Nymburka a o dva roky později se stává výpravčím v Kostomlatech. Dne 1.8.1945 nastupuje studijní volno, stává se členem KSČ v Nymburce, ale po roce ze strany vystupuje. V březnu 1946 byl promován doktorem obojího práva ve velké aule Karlovy univerzity a v témže roce nastupuje v Živnostenském fondu jako pojišťovací agent. O rok později se stává obchodním cestujícím firmy Karel Harry Klofanda. V září 1949 se dobrovolně hlásí na dvouletou brigádu do SONP Kladno, kde v červenci 1953 utrpěl těžký úraz hlavy, při kterém mu praskla lebka. V říjnu 1954 nastupuje do Sběrných surovin jako balič papíru.

V prosinci 1956 si bere na libeňském zámečku za manželku Elišku Plevovou.

V únoru 1959 nastupuje v divadle S. K. Neumanna jako kulisák. Z divadla odchází po dvou letech. Od 1.1.1962 se stává spisovatelem na volné noze a v roce 1964 mu vychází první kniha Perlička na dně. V březnu 1965 vycházejí Ostře sledované vlaky a o rok později mají svoji filmovou premiéru. V roce 1968 tento film získává Oscara.

Pivní etikety s Bohumilem Hrabalem

V roce 1970 se o Hrabala zajímá StB, již vytištěné knihy Domácí úkoly a Poupata jsou skartovány. V květnu 1987 umírá Bohumilův bratr Slávek Hrabal a v srpnu téhož roku umírá i Hrabalova manželka Eliška, zvaná Pipsi. V lednu 1994 je Hrabal v pivnici U Zlatého tygra prostřednictvím Václava Havla představen americkému prezidentu Billu Clintonovi. V březnu 1995 píše Hrabal svůj poslední text Delirantní video.

V prosinci 1996 je přijat do Nemocnice Na Bulovce, kde 3.2.1997 ve 14.10 hod. po pádu z okna v pátém patře umírá. Tolik velmi stručný  životopis jednoho z našich neslavnějších spisovatelů. Z něho je patrno, že Bohumil Hrabal, než se stal spisovatelem, prošel mnoha různými profesemi. A jak on sám říkal, že náměty pro jeho tvorbu čerpal především z toho, co kolem sebe slyšel.

Podle knih Bohumila Hrabala bylo natočeno několik velmi úspěšných filmů. Jeho dvorním režisérem byl Jiří Menzel, který zfilmováním jeho povídek slavil velký úspěch. Snad každý zná některý z následujících filmů: Ostře sledované vlaky (1966), Skřivánci na niti (1969), Postřižiny (1980), Slavnosti sněženek (1983), Něžný barbar (1989), Příliš hlučná samota (1994) a Obsluhoval jsem anglického krále (2006).

Své dětství a pubertu strávil v nymburském pivovaře. Zde slyšel vyprávět od zaměstnanců mnoho různých životních příběhů a historek. Tyto potom popsal ve své knize Postřižiny. „Nudíte se, kupte si medvídka mývala,“ říkával strýček Pepin. Bohumil Hrabal se však v pivovaře nikdy nenudil. Mimochodem, zde zažil i tu slavnou filmovou scénu, kdy strýček Pepin vylezl s paní správcovou na komín. Ten v pivovaře pořád stojí, ale přišel o svoji špičku. A co se osoby strýčka Pepina týče, tak ten skutečně žil. Jednalo se o strýce Bohumila Hrabala, který se jmenoval Josef Hrabal.

Byl vyučený obuvníkem a v roce 1924 přijel do pivovaru. Hrabal vzpomínal, že kudy Pepin chodil, tudy oslovoval známé i neznámé lidi, vyprávěl neuvěřitelné historky, kladl jim otázky, aniž čekal na odpověď. V roce 1966 byl umístěn do domova důchodců v Lysé nad Labem a tam v roce 1967 zemřel. Za pivovarem najdete travnatý plácek, kde se konaly zabijačky. A pivovar na Bohumila Hrabala nezapomněl. V době, kdy pivo Polaban z nymburského pivovaru nešlo moc na odbyt, tak se na Hrabala obrátili zástupci pivovaru. A po dohodě s ním přejmenovali Polaban na Postřižinské pivo. Názvy jednotlivých piv psal dle sdělení ředitele pivovaru Pavla Benáka na nemocničním lůžku. A tak dnes můžeme ochutnat např.: Pepinovu desítku, Francinův ležák, Postřižinské Tmavé, Postřižinské Zlatovar, Něžný Barbar, Bogan, Střízlík, Doktorova 8. Kromě názvů piv, připomínajících filmové Postřižiny, tak každoročně vydává Pivovar Nymburk i kartičkový kalendářík, na kterém je vždy nějaký záběr z filmu Postřižiny. Stejný motiv má pivovar také na jednolistém nástěnném kalendáři.

U příležitosti 100. výročí narození Bohumila Hrabala se v pátek 28.3.2014 konala v pivovaře malá oslava. Křtilo se nové pivo s názvem Postřižinské Jubilejní ležák. Je hořčí než běžná postřižinská piva, uvádí ředitel pivovaru Pavel Benák. A dodává, že Hrabal měl hořká piva raději. Po křtu se četly ukázky z knihy Bohumila Hrabala Postřižiny. Ukázky předčítali herci Jaromír Hanzlík (strýc Pepin) a Oldřich Vízner (holič
Boďa Červinka).

Petr Nahodil

[ 06. 06. 2014 | Doporučit | Vytisknout | 4392 přečtení ]
Pivní aktuality ve zkratce
10.10.Anketa o nejhezčí pivní suvenýry roku 2023
Hlasujte i Vy v anketě O nejhezčí pivní etiketu, pivní tácek, pivní korunku pivovarů a minipivovarů za rok 2023, kterou pořádá Parkán klub Tábor.

> Anketní lístek <


1.10.Sběratelské setkání KSK v Praze
Zveme na setkání sběratelů pivních suvenýrů pořádané Klubem sběratelů kuriozit, které se bude konat 14. října 2023 v Kulturním domě Barikádníků, Saratovská 20, Praha 10.

Rezervace stolů:
Petr Nahodil
tel.: 603 712 269
email: p.nahodil@centrum.cz
Naše a světové pivovary od A do Z
Kartičkové kalendáříky - pivovary od A do Z

Série kalendáříků s pivními etiketami nejen našich pivovarů.

Více informací

Miniatlas světa pivních etiket na kk
Miniatlas světa pivních etiket

Unikátní projekt mapující svět pivních etiket.

Více informací

60. výročí osvobození ČSR
Logo projektu.

Série s vojenskou technikou
z období 2. světové války

Cena série: 180,- Kč
60 kalendáříků

Více informací o sérii

Časopis Svět piva

Svět piva

Časopis Svět piva vydává
České sdružení klubů historie pivovarnictví
pro sběratele pivovarských suvenýrů.

Více o časopise Svět piva

Inzeráty
Informace