Plzeňský Prazdroj uvařil sládek z Bavorska

Autor: Petr Nahodil <p.nahodil(at)centrum.cz>, Téma: Pivní aktuality, Zdroj: E-15, Vydáno dne: 09. 02. 2012

„Jak zajásali pijáci, když seznali, jakou říznou, znamenitou chutí při pivě dosud nepoznanou, honosí se tento domácí výrobek,“ zaznamenal plzeňský kronikář onen okamžik, kdy světlo světa spatřilo první pivo z nového měšťanského pivovaru v Plzni.

 



Uvařil ho 5. října 1842 jeho první sládek Josef Groll. Měšťané sice měli v úmyslu vařit pivo bavorského typu, vyhlášený sládek, ostatně sám Bavor, však učinil jinak. Prý omylem, ale možní schválně, měl podcenit odlišnosti místních surovin (měkká plzeňská voda, žatecký chmel, světlejší slad), a tak místo prokvaseného bavorského piva vyrobil zcela originální pivo.

Nová receptura sklidila okamžitý úspěch a dala vzniknout novému druhu piva, plzeňskému. V řeči piva je to synonymum silně chmeleného spodně kvašeného ležáku. Na rychlé expanzi nového piva se podílel i průmyslový rozvoj 19. století.

V Praze nové pivo nabídl již v roce 1843 pražský krejčí Jakub Pinkas, který kvůli němu pověsil krejčovinu na hřebík a založil dodnes funkční nejstarší pražskou plzeňskou pivnici – U Pinkasů. O deset let později se točilo již v pětatřiceti pražských hostincích, v roce 1856 pak proniklo do Vídně a zanedlouho bylo možné pít jej také v Paříži.

Obchodní úspěch vedl k zanesení ochranné známky, nejdříve Pilsner Beer a v roce 1898 potom dodnes známý Plzeňský Prazdroj (Pilsner Urquell). Pivo plzeňského typu už po desetiletí patří mezi nejrozšířenější piva a vaří se prakticky po celém světě. Originální Plzeňský Prazdroj pak ve třech pivovarech. Kromě Plzně ještě v ruské Kaluze a polských Tychách. Plzeňský Prazdroj je také suverénně největším vývozcem českého piva. A jak dopadl sládek-objevitel Josef Groll? Zemřel stylově u stolu v pivnici a v jeho rodném Vilshofenu se místní pivo prodává pod značkou Josef Groll Pils.