Pivovarský dvůr Chýně slaví 15 let od zahájení provozu

Autor: Petr Nahodil <p.nahodil(at)centrum.cz>, Téma: Pivovary, Vydáno dne: 11. 08. 2007

Restaurační minipivovar Pivovarský dvůr Chýně v květnu tohoto roku oslavil 15 let od zahájení provozu. Vznikl jako první restaurační minipivovar v České republice po roce 1989. Nachází se 13 km od Prahy, směrem na jihozápad ve vesnici Chýně a je dostupný městskou hromadnou dopravou. Vzhledem k výročí minipivovaru jsem si jej zvolil v polovině března jako cíl svého výletu. Z konečné metra trasy B stanice Zličín jsem příměstskou linkou 347 byl ve vesnici Chýně za pouhých 9 minut jízdy. Po vystoupení z autobusu jsem byl přímo u cíle své cesty. Samotný objekt minipivovaru byl vybudován v bývalých hospodářských budovách místního zemědělského družstva.



Hned při vstupu do této unikátní české restaurace jsem byl mile překvapen příjemným prostředím, které dotváří stylový dřevěný nábytek. Okamžitě upoutala moji pozomost vama včetně vířivé kádě umístěná přímo v sále. A tak jsem si vybral místo k posezení hned pod vamou. Jakmile jsem si sedl, hned mě oslovila příjemná servírka a ochotně mi nabídla na výběr z aktuální nabídky vyráběných piv. Objednaljsem si 14% čemý speciál a hnedjsem se servírky zeptal, zda není přítomen sládek minipivovaru pan Mikulica. Měl jsem štěstí, neboť pan Mikulica přítomen byl a právě přímo před zraky návštěvníků vařil další várku lahodného moku. Jelikož jsem se již s panem Mikulicou v minulosti setkal, tak si ochotně ke mě přisedl.

Od něho jsem se poté dověděl, že ve stabilní nabídce vyráběných piv je 10% kvasnicové pivo výčepní světlé, 12% kvasnicový Dvomí ležák granátové barvy, 14% kvasnicové pivo speciál čemé a vždy jeden z dalších speciálů. Mezi tyto speciály patří: Zázvorové pivo, Frantova sedmnáctka, 12% světlá, 11 % klasický ležák světlý, světlá 14%, kukuřičná 11%, Kolařská jedenáctka, Sváteční světlý speciál a další. K 15. výročí založení minipivovaru byl uvařen Výroční světlý speciál Patnáctka. Všechna piva mají svou etiketu a u příležitosti výročí pivovaru byly vydány čtyři nové speciální etikety. V době mé návštěvy mi p. Mikulica prozradil, že od zahájení provozu do současnosti bylo již vydáno 130 pivních etiket. Také mi sdělil, že není žádnou výjimkou, že si v jejich minipivovaru nechají uvařit pivo i někteří jednotlivci, sběratelé i kluby a při té příležitosti se vydávají i příležitostné pivní etikety. Kromě etiket, které je možno přímo v minipivovaru koupit mají i svoje pivovarské sklo a pivní tácky. Sládek p. Mikulica také uvedl, že pivo si mohou návštěvníci minipivovaru odnést s sebou v PET lahvích nebo v KEG sudech o obsahu 10, 15, 20, 30 nebo 50 litrů včetně chladícího výčepního zařízení. To je ovšem za patřičnou zálohu jen zapůjčené. P. Mikulica také uvedl, že o jejich pivo je velký zájem a hlavně v létě nestačí pokrýt poptávku, neboť kapacita pivovaru je 1200 hl ročně. Kapacita restaurace je 80 míst. O úrovni poskytovaných služeb svědčí i fakt, že Pivovarský dvůr Chýně byl v roce 2003 vyhodnocen jako nejlepší minipivovar v ČR.

Kromě povídání o etiketách a pivu jsem se dověděl, že několikrát v roce Pivovarský dvůr nabízí kromě specialit české a staročeské kuchyně i zvěřinové, rybí, vepřové hody s hudbou a tanečky a to vše za přijatelné ceny. Během léta se uskutečňují na zahrádce Pivovarského dvoru koncerty rockové muziky. A jelikož se Chýně nachází na cyklistické stezce, tak zde najdou nadšenci tohoto sportu první pivní pomoc v nově otevřené pivovarské krčmě. K dispozici návštěvníkům je i přilehlé parkoviště pro auta i autobusy. Na své si přijdou i děti, na které čeká dětský koutek a nechybí ani minizvěřinec.

Z původně plánované půlhodinové návštěvy se vyklubalo dvouhodinové příjemné posezení u výbomého piva s odbomíkem přes pivo. Pan Mikulica byl potěšen malým dárkem od Sdružení klubů sběratelů pivních suvenýrů ČR a SR v podobě celého ročníku časopisu Svět piva. Já jsem byl potěšen podarováním kompletní sady pivních etiket a tácku Pivovarského dvoru Chýně.